Dopisy z vězení




Naděžda Tolokonnikova, Maria Alechina, Jekatěrina Samucevič




Měsíc od zatčení – 3.4.2012 

Komu připadá strašné vězení? Nám nebo těm, kteří přikázali, abychom zde byli umístěny, proto, aby se nás pokusili donutit mlčet? Krok od asketického akcionistického života do vězení – a krok od vlastnictví veškerého bohatství světa. Kdo má převahu? „Spokojený je ten, kdo se spokojovat umí.“ Jestli mají taoisté pravdu, tak to jsme my.
Můj život, moje zkušenost - můj majetek, můj svět, mnou osvojené, mnou udělané. Děkuji těm, kteří nenávidí občanskou politiku, punk, feminismus, akcionismus, za to, že jsme se staly bohatějšími.
Staly jsme se silnějšími. Nikdy dříve jsem neuměla dělat kliky jako muž, tak abych se dotýkala hrudí země. Tady jsem se to naučila. Nechávám se na procházkách mást stovkami příkladů, a potom jdu do tělocvičny, beru činky a trenažéry, učím se boxovat, zdokonaluji se v bojových chvatech.
 Ano, je to jenom měsíc. Ale vidíme zde lidi, kteří sedí rok, dva v izolaci. Moje spoluvězeňkyně obviněná manželem – poldou, který si při rozvodu přál, aby jí byl zabaven byt, který jí náleží podle manželské smlouvy a na který si sama vydělala, sedí bez jakýchkoliv důkazů trestné činnosti a pouze na základě výpovědi nyní již bývalého manžela ve vazební věznici číslo 6 už 1 rok a 7 měsíců. 
Má zlost na manžela policistu a vyšetřujícího, kteří mezi sebou uzavřeli dohodu. Ne na osud ani na Boha. Spoléhá se na to, že vězení je velká zkouška trpělivosti. Je bodrá, veselá, energická a nedá dopustit, aby spoluvězeňkyně věšely hlavu. Je pro mě opravdovým důvodem se tady nikdy nerozčilovat. Inspirují mě příklady nespravedlivě odsouzených, ale silných žen, které se nevzdávají a jsou připravené na zkoušky. Na rozdíl od ruského soudního systému, který uděluje pouze 0,7% zprošťujících rozsudků, vidím, že těch, kteří byli obelhaní a dostali se sem kvůli zlé vůli někoho, je zde mnohem více.
Naděžda Tolokonnikova




Dopis Máši z 10.4.2012

Nyní a vždy se nacházím v přesvědčení, že víra, jako by taková ani nebyla, je to nejosobnější, co nemá nic společného s politikou. Něco dětského, vnitřního, něco, co dává sílu. Není to nástroj pro manipulaci, ani zbraň, ale naopak něco, co vítězí nad zbraněmi.
Je dost těžké střetávat se s čelními otázkami: „A ty věříš v Boha? Ne, no řekni, věříš v boží trest?“, jelikož sama bych se nikdy neodhodlala takto zeptat. Zakořenění v křesťanské kultuře a její uvědomování je přední důvod k tomu takovéto otázky nepokládat. Ale ve vězení toho není dostatek, tady nikdo neodpovídá na protijdoucí otázky o Bohu, proto jsem se rozhodla napsat otevřený dopis věřícím lidem. Je trochu absurdní, že částečně, jak se zdá, píšu i sobě.
 Zanedlouho bude Boží hod velikonoční – svátek, během kterého radost z neobjasnitelné jednoty mezi lidmi ve vzduchu se stává zářivější а a člověk vidí více chyb na sobě samém. Vpředvečer toho období – nyní, během pašijového týdne, říkám, že ho chci oslavovat s pocitem míru uvnitř sebe i okolo. A jestli je kdokoliv uražený kvůli mému jednání nebo slovům, tak ať mi odpustí. Není a nebylo mým cílem urazit ničí náboženské city.
Současnost je podobná na kyvadlo mezi slovy „nesmyslnost“ a „nezákonnost“. Doba je rozvleklá mezi oporou dopisů a setkání s advokátem. V mezidobích je naděje a opětovné pročítání slov podpory, která byla napsaná lidmi, jež neznám, kteří mě nyní nezavrhli a podali mi pomocnou ruku. Pouze díky nim můžu říct, citujíc apoštola Pavla: „Hospodin je se mnou, nebudu se bát. Co mi může udělat člověk?“ 
Proto, že právě člověk a jeho podivný zákon ze mě nyní dělá zločince. Odmítám tomu věřit, stejně jako odmítám věřit v neschopnost křesťana odpouštět. Do poslední chvíle a zcela.
Maria Alechina





Dopisy v originále:

К месяцу в заключении.

 3 апреля 2012 года.

 Кому страшна тюрьма? Нам или тем, кто приказал поместить нас сюда в попытке заставить нас молчать? Шаг от аскетичной акционистской жизни к тюрьме - и шаг от обладания всеми богатствами мира. Кто имеет преимущество? "Доволен тот, кто умеет довольствоваться", - если даосы правы, то мы.
 Моя жизнь, мой опыт - мое имение, мой мир, мною освоенное, возделанное. Спасибо ненавистникам гражданской политики, панка, феминизма, акционизма за то, что мы стали богаче.
Мы стали сильнее. Я никогда раньше не умела отжиматься по-мужски, касаясь грудью пола. Тут научилась. Я изматываю себя на прогулках сотнями упражнений, а после иду в спортзал, хватаюсь за гантели и тренажеры, учу зэчек боксировать, отрабатываю бойцовские кувырки.

 Да, это только месяц. Но мы видим тут людей, которые сидят по году и по два в изоляторе. Моя сокамерница, оговоренная мужем-ментом, пожелавшим при разводе отнять у нее принадлежащую по брачному контракту ей и заработанную ей квартиру, без каких-либо доказательств ее преступной деятельности, только на показаниях теперь уже бывшего мужа, сидит в СИЗО №6 уже 1 год и 7 месяцев. Она зла на мужа-мента и следователя, вступившего с тем в сговор. Но не на судьбу и не на Бога. Она полагает, что тюрьма - великое испытание терпения. Она бодра, весела, энергична и не дает унывать сокамерницам. Она - серьезная для меня причина никогда не расстраиваться тут. Меня вдохновляют примеры несправедливо посаженных, но сильных, не сдающихся, готовых к испытаниям женщин. В отличие от российской судебной системы, дающей только 0,7 % оправдательных приговоров, я вижу, что оболганных и попавших сюда по чьей-то злой воле людей в тюрьме гораздо больше.
 Надежда Толоконникова



Письмо Маши от 10/04/2012



 Сейчас и всегда я нахожусь в убеждении, что вера, какой бы она ни была, — это то самое личное, которое не политическое. Что-то детское, внутреннее, дающее сил. Не инструмент для манипуляций, не оружие, а, напротив, то, что побеждает оружие.

 Довольно трудно сталкиваться с лобовыми вопросами: «А ты в Бога-то веришь? Не, ну скажи, веришь в Кару Божью?», поскольку сама никогда не решилась бы спросить так. Укоренение в христианской культуре и осознание этого есть самый первый повод таких вопросов не задавать. Но в тюрьме этого не достаточно, тут никто не отвечает на встречные вопросы о Боге, поэтому я решила написать открытое письмо к верующим людям. Немного абсурдно — я отчасти, получается, пишу и себе.

 Совсем скоро Светлое Воскресение Пасхи — праздник, когда радость от необъяснимого единства в воздухе между людьми становится ярче и больше изъяна в одном отдельном человеке. Накануне его — сейчас, в Страстную неделю, я говорю, что хочу праздновать с чувством мира внутри и вокруг. И если кто-либо обижен за мои поступки или слова, то пусть простит. Ничьи религиозные чувства я не имела и не имею целью оскорбить.

 Настоящее похоже на маятник между словами «нелепица» и «беспредел». Время растянуто между опорами писем и встреч с защитником. В промежутках — надежда и перечитывание слов поддержки, написанных незнакомыми мне людьми, кто не оставил меня сейчас и протянул руку помощи. Только благодаря им, и благодаря их, я могу сказать, цитируя апостола Павла: «Господь со мной, и не убоюсь. Что сделает мне человек?».

 Потому что именно человек и его странный закон сейчас делает из меня преступницу. Я отказываюсь верить в это, как и отказываюсь верить в неспособность христианина прощать. До последнего и совсем.







Žádné komentáře:

Okomentovat